AUTO dziennik

Bezpieczny transport zwierząt w samochodzie

 Warto wiedzieć jak bezpiecznie przewozić zwierzęta i jakie są uregulowania prawne, dotyczące tego tematu. Jak przygotować się na podróż i prawidłowo przetransportować swojego pupila? Na co można liczyć ze strony ubezpieczyciela w razie ewentualnego wypadku drogowego? 

Kodeks drogowy o przewożeniu zwierząt

Artykuł dotyczy zwierząt domowych, traktowanych jako przyjaciół rodziny. Prawo nie reguluje warunków transportu samochodem, który nie jest do tego celu przystosowany. Istnieją jednak pewne ograniczenia, wynikające z przepisów ogólnych, zawartych w Kodeksie drogowym - rozdział 5, art. 60 pkt. 1: "Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim." Każdy sposób przewożenie osób i mienia, który może narazić pasażerów na utratę zdrowia lub życia i jest karany mandatem 200 zł. Pies, siedzący swobodnie na tylnych siedzeniach, może być poważnym niebezpieczeństwem dla pasażerów. W wyniku zderzenia samochodu może uderzyć z ogromną siłą w osoby, siedzące z przodu. 

Bezpieczny transport zwierzaka

Bez względu na to, czy przewozimy zwierzęta małe, czy duże, powinniśmy zrobić to w sposób bezpieczny. Małe zwierzęta najlepiej umieścić w klatce lub pojemniku. Klatkę należy zabezpieczyć i umieścić w miejscu, które uniemożliwi jej przemieszczanie się. Do tego celu najlepiej sprawdza się przestrzeń między przednim, a tylnym siedzeniem. Klatkę można również położyć na fotelu i przypiąć ją pasem do zaczepu ISOFIX. Pas powinien być wytrzymały, a klatka solidna i stalowa, wykonana z bardzo mocnych tworzyw sztucznych. 

Przewóz dużego psa

Istnieje wiele sposobów na przewiezienie większych zwierząt (najczęściej psów). Najbezpieczniejszym z nich jest umieszczenie psa w bagażniku, który jest dostosowany technicznie do przewozu ciężkich przedmiotów. Przestrzeń bagażnika ma zazwyczaj płaskie, miękkie powierzchnie. W przypadku uderzenia bocznego lub czołowego, im mniejszy bagażnik, tym bezpieczniejsze jest przewożone zwierzę. Uderzenia w tył samochodu zdarzają się zazwyczaj przy małych prędkościach, dlatego nie są zbyt silne. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie psa w klatce i zamocowanie jej do podłogi w bagażniku. Należy odpowiednio ją zabezpieczyć przed ewentualnym przemieszczaniem. 

Ubezpieczenie zwierzęcia w podróży

Warto pamiętać, że mamy możliwość ubezpieczenia swojego zwierzaka od utraty zdrowia czy życia w wypadku komunikacyjnym. W warunkach umowy mogą znajdować się zapisy, dotyczące bezpiecznego sposobu przewożenia zwierzaka, dlatego warto się z nią dobrze zapoznać. W przypadku ogólnikowych zapisów zalecamy wystąpić do ubezpieczyciela o oficjalne stanowisko na ten temat. To bardzo ważne, ponieważ chroni nas przed utratą pieniędzy. Niektóre polisy samochodowe uwzględniają pokrycie kosztów leczenia i transportu zwierzaka, który został poszkodowany w wypadku komunikacyjnym. W ramach Auto Assistance istnieje możliwość przewiezienia zwierzaka do lecznicy na koszt ubezpieczyciela, w przypadku, gdy jego właściciel ucierpiał w wypadku i musi być hospitalizowany. Polisa może również obejmować znalezienie opiekuna zastępczego, gdy właściciel zmuszony jest pozostać w szpitalu i nie ma nikogo, kto mógłby zająć się w tym czasie jego pupilem. Jeśli zwierzę zostało poszkodowane w wypadku, spowodowanym przez innego kierowcę, z tytułu polisy OC sprawcy można otrzymać odszkodowanie i pokryć wszelkie koszty dotyczące transportu i leczenia.

Powiązane artykuły

Jaki lakier do plastikowego zderzaka?

Lakierowanie plastikowych elementów znajdujących się na zewnątrz pojazdu takich jak np. zderzak, wymaga przede wszystkim doboru odpowiedniego lakieru. Prawidłowa pielęgnacja zderzaka, klamek czy oz...

19 luty 2020 /
Czytaj więcej

Sprawdź jak oszczędzić przy zakupie nowego auta!

Jeśli w Twoich żyłach, tak jak w naszych, płynie benzyna, to możliwości, które Ci oferujemy, podniosą jej tętno! Wyobraź sobie samochód... samochód Twoich marzeń, ze wszystkimi dodatkami, które wed...

23 kwiecień 2019 /
BH
Czytaj więcej

Co to jest turbosprężarka?

Stosowana zazwyczaj w silnikach wolnossących turbina ma za zadanie wspomóc silnik w rozpędzaniu auta. Działa ona cały czas, lecz skutki jej działania odczujemy dopiero w zależności od samoc...

22 luty 2019 /
MA
Czytaj więcej