Bezpieczny transport zwierząt w samochodzie

Bezpieczny transport zwierząt w samochodzie

IS 22/02/2019

 Warto wiedzieć jak bezpiecznie przewozić zwierzęta i jakie są uregulowania prawne, dotyczące tego tematu. Jak przygotować się na podróż i prawidłowo przetransportować swojego pupila? Na co można liczyć ze strony ubezpieczyciela w razie ewentualnego wypadku drogowego? 

Kodeks drogowy o przewożeniu zwierząt

Artykuł dotyczy zwierząt domowych, traktowanych jako przyjaciół rodziny. Prawo nie reguluje warunków transportu samochodem, który nie jest do tego celu przystosowany. Istnieją jednak pewne ograniczenia, wynikające z przepisów ogólnych, zawartych w Kodeksie drogowym - rozdział 5, art. 60 pkt. 1: "Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim." Każdy sposób przewożenie osób i mienia, który może narazić pasażerów na utratę zdrowia lub życia i jest karany mandatem 200 zł. Pies, siedzący swobodnie na tylnych siedzeniach, może być poważnym niebezpieczeństwem dla pasażerów. W wyniku zderzenia samochodu może uderzyć z ogromną siłą w osoby, siedzące z przodu. 

Bezpieczny transport zwierzaka

Bez względu na to, czy przewozimy zwierzęta małe, czy duże, powinniśmy zrobić to w sposób bezpieczny. Małe zwierzęta najlepiej umieścić w klatce lub pojemniku. Klatkę należy zabezpieczyć i umieścić w miejscu, które uniemożliwi jej przemieszczanie się. Do tego celu najlepiej sprawdza się przestrzeń między przednim, a tylnym siedzeniem. Klatkę można również położyć na fotelu i przypiąć ją pasem do zaczepu ISOFIX. Pas powinien być wytrzymały, a klatka solidna i stalowa, wykonana z bardzo mocnych tworzyw sztucznych. 

Przewóz dużego psa

Istnieje wiele sposobów na przewiezienie większych zwierząt (najczęściej psów). Najbezpieczniejszym z nich jest umieszczenie psa w bagażniku, który jest dostosowany technicznie do przewozu ciężkich przedmiotów. Przestrzeń bagażnika ma zazwyczaj płaskie, miękkie powierzchnie. W przypadku uderzenia bocznego lub czołowego, im mniejszy bagażnik, tym bezpieczniejsze jest przewożone zwierzę. Uderzenia w tył samochodu zdarzają się zazwyczaj przy małych prędkościach, dlatego nie są zbyt silne. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie psa w klatce i zamocowanie jej do podłogi w bagażniku. Należy odpowiednio ją zabezpieczyć przed ewentualnym przemieszczaniem. 

Ubezpieczenie zwierzęcia w podróży

Warto pamiętać, że mamy możliwość ubezpieczenia swojego zwierzaka od utraty zdrowia czy życia w wypadku komunikacyjnym. W warunkach umowy mogą znajdować się zapisy, dotyczące bezpiecznego sposobu przewożenia zwierzaka, dlatego warto się z nią dobrze zapoznać. W przypadku ogólnikowych zapisów zalecamy wystąpić do ubezpieczyciela o oficjalne stanowisko na ten temat. To bardzo ważne, ponieważ chroni nas przed utratą pieniędzy. Niektóre polisy samochodowe uwzględniają pokrycie kosztów leczenia i transportu zwierzaka, który został poszkodowany w wypadku komunikacyjnym. W ramach Auto Assistance istnieje możliwość przewiezienia zwierzaka do lecznicy na koszt ubezpieczyciela, w przypadku, gdy jego właściciel ucierpiał w wypadku i musi być hospitalizowany. Polisa może również obejmować znalezienie opiekuna zastępczego, gdy właściciel zmuszony jest pozostać w szpitalu i nie ma nikogo, kto mógłby zająć się w tym czasie jego pupilem. Jeśli zwierzę zostało poszkodowane w wypadku, spowodowanym przez innego kierowcę, z tytułu polisy OC sprawcy można otrzymać odszkodowanie i pokryć wszelkie koszty dotyczące transportu i leczenia.

Napisz komentarz