Mandat za opony?

Zakup używanego auta poza granicami Polski może wydawać się nie lada przedsięwzięciem, generującym dodatkowe, duże koszty. Warto jednak przyjrzeć się temu tematowi bliżej, ponieważ przeprowadzenie takiej transakcji we właściwy i bezpieczny sposób pozwala na kupno samochodu z Niemiec w dobrym stanie i atrakcyjnej cenie.
Niewątpliwie ceny używanych samochodów za granicą są nieco wyższe niż w Polsce, ale są to głownie auta wyższej klasy i lepszej jakości. Natomiast jeżeli mamy bardzo ograniczony budżet, opłacalnym rozwiązaniem może okazać się zakup auta uszkodzonego- wówczas cena na pewno nie będzie przeszkodą w zakupie. Dlatego odpowiedź brzmi: warto. Ale warto to zrobić rozsądnie, po odpowiednim rozeznaniu się w rynku, wybraniu godnego zaufania sprzedawcy oraz, idealnie, przy wsparciu kogoś, kto bardzo dobrze zna język oraz wesprze nas w zakresie technicznym. Pamiętajmy, żeby nie kupować kota w worku. Koszt przeglądu auta w Niemczech to około 100 EUR, ale dzięki jego przeprowadzeniu będziemy mieć pewność, że informacje przekazane przez sprzedającego odnośnie stanu samochodu są wiarygodne.
Ceny samochodów używanych w Niemczech są bardzo zróżnicowane, podobnie jak w Polsce - auto niskiej klasy, z dużym przebiegiem, możemy kupić już za 1000 EUR, ale będzie to auto wymagające dodatkowego nakładu środków. Za 10-20 tyś. EUR kupimy już auto wyższej klasy i w dobrym stanie. Co ważne, łatwiej niż w Polsce będzie nam znaleźć auto z niskim przebiegiem, ponieważ Niemcy znacznie częściej niż my zmieniają pojazdy.
Ofert szukać możemy w licznych ogłoszeniowych portalach motoryzacyjnych, komisach oraz u dealerów. Najbezpieczniejsze są właśnie transakcje przeprowadzane w salonach, lub też bezpośredni zakup auta od właściciela (najlepiej pierwszego).
Oprócz wspomnianego wcześniej przeglądu technicznego i zapewnienia wparcia osoby biegłej w temacie, warto podczas przygotowywanie transakcji skorzystać z miernika grubości lakieru (pozwoli ocenić stan jakości lakieru - czy auto nie było lakierowane i szpachlowane) oraz interfejsu OBD2, pozwalającego na sprawdzenie ewentualnych zapisanych błędów i awarii czujników. Upewnijmy się, czy kupowane przez nas auto z Niemiec będzie wyrejestrowane (tak jest najczęściej) czy też kupujemy auto zarejestrowane (wówczas będziemy mogli przepisać badania techniczne).
W przypadku auta wyrejestrowanego konieczne jest wyrobienie w Niemczech dowodu rejestracyjnego, zakup tablic rejestracyjnych oraz tymczasowego OC, oraz opłacenie niemieckiego podatku drogowego. Już w Polsce opłacamy podatek akcyzowy w Urzędzie Celnym, przeprowadzamy przegląd techniczny oraz rejestrujemy auto w Urzędzie Komunikacji.
Jest to więc proces na pewno nieco bardzie złożony od zakupu auta w Polsce, ale często warto zdecydować się na taką właśnie transakcję.
Musimy jedynie zadać sobie pytanie jaka cena auta dostępnego w Niemczech będzie dla nas na tyle atrakcyjna, aby procedury związane z zakupem nie były dla nas odstraszające.
Zastanawiasz się nad zakupem auta z Niemiec? Sprawdź ofertę rzetelnego i uczciwego handlarza CarForFriend.
Napisz komentarz