Ile może kosztować używane auto z Niemiec

Ile może kosztować używane auto z Niemiec

KC 28/04/2020

Zakup używanego auta poza granicami Polski może wydawać się nie lada przedsięwzięciem, generującym dodatkowe, duże koszty. Warto jednak przyjrzeć się temu tematowi bliżej, ponieważ przeprowadzenie takiej transakcji we właściwy i bezpieczny sposób pozwala na kupno samochodu z Niemiec w dobrym stanie i atrakcyjnej cenie.

Czy warto kupić auto w Niemczech

Niewątpliwie ceny używanych samochodów za granicą są nieco wyższe niż w Polsce, ale są to głownie auta wyższej klasy i lepszej jakości. Natomiast jeżeli mamy bardzo ograniczony budżet, opłacalnym rozwiązaniem może okazać się zakup auta uszkodzonego- wówczas cena na pewno nie będzie przeszkodą w zakupie. Dlatego odpowiedź brzmi: warto. Ale warto to zrobić rozsądnie, po odpowiednim rozeznaniu się w rynku, wybraniu godnego zaufania sprzedawcy oraz, idealnie, przy wsparciu kogoś, kto bardzo dobrze zna język oraz wesprze nas w zakresie technicznym. Pamiętajmy, żeby nie kupować kota w worku. Koszt przeglądu auta w Niemczech to około 100 EUR, ale dzięki jego przeprowadzeniu będziemy mieć pewność, że informacje przekazane przez sprzedającego odnośnie stanu samochodu są wiarygodne. 

Gdzie szukać atrakcyjnych ofert i jakie są ceny

Ceny samochodów używanych w Niemczech są bardzo zróżnicowane, podobnie jak w Polsce - auto niskiej klasy, z dużym przebiegiem, możemy kupić już za 1000 EUR, ale będzie to auto wymagające dodatkowego nakładu środków. Za 10-20 tyś. EUR kupimy już auto wyższej klasy i w dobrym stanie. Co ważne, łatwiej niż w Polsce będzie nam znaleźć auto z niskim przebiegiem, ponieważ Niemcy znacznie częściej niż my zmieniają pojazdy.
Ofert szukać możemy w licznych ogłoszeniowych portalach motoryzacyjnych, komisach oraz u dealerów. Najbezpieczniejsze są właśnie transakcje przeprowadzane w salonach, lub też bezpośredni zakup auta od właściciela (najlepiej pierwszego).

Bezpieczeństwo zakupu i procedury<

Oprócz wspomnianego wcześniej przeglądu technicznego i  zapewnienia wparcia osoby biegłej w temacie, warto podczas przygotowywanie transakcji skorzystać z miernika grubości lakieru (pozwoli ocenić stan jakości lakieru - czy auto nie było lakierowane i szpachlowane) oraz interfejsu OBD2, pozwalającego na sprawdzenie ewentualnych zapisanych błędów i awarii czujników. Upewnijmy się, czy kupowane przez  nas auto z Niemiec będzie wyrejestrowane (tak jest najczęściej) czy też kupujemy auto zarejestrowane (wówczas będziemy mogli przepisać badania techniczne). 
W przypadku auta wyrejestrowanego konieczne jest wyrobienie w Niemczech dowodu rejestracyjnego, zakup tablic rejestracyjnych oraz tymczasowego OC, oraz opłacenie niemieckiego podatku drogowego. Już w Polsce opłacamy podatek akcyzowy w Urzędzie Celnym, przeprowadzamy przegląd techniczny oraz rejestrujemy auto w Urzędzie Komunikacji. 
Jest to więc proces na pewno nieco bardzie złożony od zakupu auta w Polsce, ale często warto zdecydować się na taką właśnie transakcję. 
Musimy jedynie zadać sobie pytanie jaka cena auta dostępnego w Niemczech będzie dla nas na tyle atrakcyjna, aby procedury związane z zakupem nie były dla nas odstraszające.

Zastanawiasz się nad zakupem auta z Niemiec? Sprawdź ofertę rzetelnego i uczciwego handlarza CarForFriend.

Napisz komentarz