Co sprawdzić w aucie używanym przed zakupem?

Co sprawdzić w aucie używanym przed zakupem?

MA 21/02/2019

Zakup auta może być zarówno pozytywnym, jak i negatywnym doświadczeniem. Wszystko zależy od okazu, na jaki trafimy. Wraz z wydatkiem dużej sumy pieniędzy oczekujemy dobrego auta. Niestety sprzedawcy czasami ukrywają wady auta. Jak przygotować się do zakupu auta? Jak sprawdzić, czy auto nie przesporzy nam dodatkowych kosztów tuż po zakupie?

Początek poszukiwań auta

Zaczyna się niewinnie. Poszukiwania zaczynamy od wypatrzenia modelu auta, który nam się podoba. Ładna bryła, odpowiednia pojemność bagażnika oraz odpowiadające nam spalanie to aspekty, na które najczęściej patrzymy. W głowie pojawiają się także pytania o przebieg oraz rzeczywisty stan techniczny. Na początku nie należy się skupiać na jednym modelu samochodu. Później może się okazać, że oprócz atrakcyjnego wyglądu jego parametry nam nie odpowiadają. Warto określić segment aut, jakie nas interesują. Daje to większe pole do poszukiwań, może okazać się również, że auto, którego wcześniej nie braliśmy pod uwagę będzie tym najbardziej odpowiednim dla nas.

Nie powinniśmy także wykazywać zbytniego entuzjazmu związanego z zakupem auta. Pierwszy model, który będziemy oglądać rzadko okaże się tym najlepszym. W zakupie samochodu powinniśmy postawić na dobre zebranie informacji oraz porównanie ofert.

Wyszukiwanie ofert

Z pomocą przychodzą do nas wszelkiego rodzaju serwisy ogłoszeniowe. Od niedawna oferty samochodów można znaleźć także na facebooku. Ceny dyktują osoby, które posiadają auta wiele lat, często to właśnie oni kupowali je z salonu. Auto od takiej osoby będzie na pewno posiadało rzetelną historie serwisowania. Przy zakupie auta można także zainteresować się, jaki rodzaj samochodów jest najchętniej wybierany przez daną grupę osób. Tanie, sportowe auta często mogą być wysoce wyeksploatowane przez młodych kierowców.

Nie należy sugerować się ceną samochodu. Najlepsze egzemplarze to te ze średnią ceną. Podejrzanie niska cena może świadczyć o ukrytych wadach pojazdu. Wysoka cena również nie gwarantuje bardzo dobrego stanu auta. Podczas rozmowy z właścicielem warto zapytać o numer VIN pojazdu. Na jego podstawie możemy sprawdzić historię pojazdu. Najlepiej, gdy lista nie jest zbyt długa, będzie świadczyło to o małej ilości "przygód" pojazdu.

Co sprawdzić na oględzinach pojazdu?

Jedziemy sprawdzić wszystko, czego nie da się zweryfikować ze zdjęć oferty lub opowiadań właściciela. Na oględziny auta najlepiej umówić się rankiem lub popołudniem, gdy słońce nie jest jeszcze nisko. Światło słoneczne umożliwi nam określenie stanu karoserii pojazdu.  Przed oględzinami warto sprawdzić newralgiczne elementy auta. Pozwoli nam to jeszcze dokładniej sprawdzić jego stan.

Oględziny zaczynamy od przejścia się wokół auta. Wady zauważone na tym etapie mogą dyskwalifikować dany model do dalszych oględzin. Jeżeli wszystko się zgadza przystępujemy do sprawdzenia szpar pomiędzy elementami karoserii. Warto zwrócić uwagę czy wszędzie mają taką samą szerokość. Różnice w odległościach między elementami mogą świadczyć o naprawach blacharskich spowodowanych wypadkiem. Ważnym elementem jest także oznaczenie szyb aut. Najlepiej, gdy każda szyba ma przynajmniej takiego samego producenta. Różnice w tym aspekcie również mogą świadczyć o nieciekawej przeszłości auta.

W środku dotykamy dosłownie wszystkiego. Jeżeli istnieją, jakieś guziki, wciskamy je. Sprawdzamy działanie każdego z systemów. Klimatyzacje sprawdzamy zarówno na niskich nadmuchu, jak i wysokim. Czy radio dobrze gra, słychać wszystkie głośniki, czy nie gubi fal? Jeżeli auto posiada gniazdo USB, to czy podłączeniu do niego naszego telefonu ładuję ono baterie. Czy wszystkie szyby elektryczne i lusterka działają? Czy plastiki skrzypią? W jakim stanie jest tapicerki oraz czy jest bardzo wytarta. 

Pora na najważniejszy element każdego auta. Zanim wyruszymy autem na jazdę próbną, odpalamy silnik i dajemy mu czas na wolne popracowanie. Falowanie na niskich obrotach może świadczyć o problemie z pompowtryskiwaczami, pompą w przypadku diesla lub silnikiem krokowym w przypadku aut napędzanych benzyną. Podczas jazdy należy użyć każdego z biegów i sprawdzić, czy dobrze "wchodzą". Warto sprawdzić, jak auto zachowuję się na różnych obrotach. Po powrocie sprawdzamy na miejscu, z którego odjeżdżaliśmy nie ma plam, które mógłyby świadczyć o potencjalnych wyciekach.

Formalności

Na umowie powinno znaleźć się, jak najwięcej danych. Poprzedni właściciele, stan auta, ilość kluczyków. Im więcej danych tym większe szanse do uzyskania zwrotu pieniędzy w przypadku wystąpienia wad ukrytych pojazdu. Nie powinniśmy zgadzać się również na zaniżanie wartości auta. Warto upewnić się, że do auta dodawana jest książka serwisowa, znacząco ułatwi ona identyfikację ewentualnych problemów technicznych.

 

 

 

Napisz komentarz