Jakie opony letnie wybrać?

Jakie opony letnie wybrać?

MA 21/02/2019

Wymiana opon jest obowiązkowa, jeżeli bieżnik jest płytszy niż 1,6 mm. Nie należy jednak czekać do tego momentu i zdecydować się na wymianę opon w sytuacji, gdy wartość wynosi 3 mm dla opon letnich i 4 mm dla opon zimowych. Przed zakupem nowych opon należy zwrócić uwagę na wymiary starych opon i na podstawie odczytanych z nich numerów rozpocząć poszukiwania nowych opon. Warto także zajrzeć do książki obsługi samochodu, gdyż producent zawsze podaje zalecane wymiary opon.

Ile opon wymieniać?

Domowy budżet często może być mocno obciążony zakupem czterech nowych opon. Alternatywą może być decyzja zakupu jedynie 2 opon. Polskie prawo pozwala na taki zabieg, z wyjątkiem by na każdej z osi znajdowały się takie same opony. Wyposażenie auta nawet w dwie nowe opony będzie lepsze niż jazda na starym komplecie. Należy pamiętaj by zawsze zakładać nowe opony na tylną oś. Zapobiegnie to uślizgom tyłu w przypadku stracenia przyczepności.

Dwie różne rodzaje opon w samochodzie dadzą dwa różne parametry. Różna przyczepność oraz różne drogi hamowania mogą być niebezpieczne dla niedoświadczonego kierowcy. 

Jakiej klasy opony wybrać?

Wyodrębniono trzy klasy opon. Różnią się one stosunkiem ceny do jakości oraz zastosowanymi technologiami. Nie należy się kierować przekonaniem, że najwyższa klasa opon jest zawsze najlepsza. Osoby, które charakteryzują się spokojnym stylem jazdy oraz pokonują rocznie małe odległości nie odczują w pełni potencjały opon klasy wysokiej.

  • Opony klasy ekonomicznej. Produkowane przez najtańsze marki takie jak Dębica, Barum. W tym rodzaju oponach producenci stawiają na sprawdzone rozwiązania. W tym segmencie nie można liczyć na innowacyjne rozwiązania. Opony tej klasy są zalecane jako tani wybór do aut niskich segmentów. Będą dobrym wyborem dla osób spokojnie poruszających się po mieście, którzy nie kręcą dużych przebiegów rocznych.

  • Opony klasy średniej. Stanowią najlepszy kompromis pomiędzy ceną, a jakością. Stanowią najlepszy wybór dla osób, które mają większe oczekiwania od opon, jednocześnie nie potrzebują maksymalnych osiągów. Producenci w tej klasie to: Fulda, Kleber, czy Firestone

  • Opony klasy wyższej. Ten rodzaj opon skierowany jest do najbardziej wymagających klientów. Topowi producenci w tej klasie to Bridgestone, Pireli, Continental, Dunlop itd. Wyższa cena gwarantuje nam użycie najlepszych materiałów oraz najnowocześniejszych technologii. Takie opony mogą zmniejszać opory toczenia oraz mogą być wyjątkowo ciche. Klasa wyższa jest popisową kategorią każdego producenta, w której nie musi iść na kompromisy związane z ceną opony.

Dlaczego warto przestrzegać zaleceń producentów?

Dany producent przewiduje kilka optymalnych rozmiar opon dla modelu. Indeks nośności oraz prędkości to tak zwane wartości homologowane. Dostosowanie się do zaleceń producenta zapewni optymalne działanie wszelkich systemów pomagających kontrolować auto oraz zapewni dostęp do jego maksymalnych osiągów.

 

Napisz komentarz