5 kroków do zakupu nowego auta

5 kroków do zakupu nowego auta

MA 28/02/2019

Zakup nowego auta to nie jedynie ekscytacja. Na tak dużą decyzję wpływa wiele czynników. Ważne jest, by zachować zimną głowę oraz nie podejmować pochopnie decyzji, a wybrane auto będzie cieszyło nas przez wiele lat. Pamiętajmy również o tym, że jest to duży jednorazowy wydatek. Zaplanujmy go w taki sposób, by później nie żałować decyzji. Jak dopasować auto do swoich potrzeb? Na co uważać przy zakupie auta z salonu?

Dopasowanie auta do swoich potrzeb

Marzy Ci się duzy SUV, ale poruszasz się głównie po mieście? Chcesz kupić sportowe kabrio, ale w sumie to w twoim mieście przez większość roku pada. Jest to najważniejszy punkt nad którym powinniśmy się dłużej zastanowić oraz od którego powinniśmy zacząć. Powinniśmy znaleźć model, który nam najbardziej odpowiada. Kolor, bryła czy pojemność bagażnika mogą nie być dla nas tak istotne jak bezpieczeństwo pasażera oraz pojemność silnika. Każdy kierowca jest inny i każdy kierowca chce mieć samochód, który mu najbardziej odpowiada. Na tym etapie możemy zasięgnąć rady, jest to nawet wskazane. Nie powinniśmy się jednak nastawiać na jeden konkretny model, gdyż w miare poszukiwań może on coraz mniej pasować do naszych wymagań. Warto przygotować sobie listę 4-5 modeli. Na późniejszym etapie różnice między nimi mogą się zacierać w zależności od rodzaju wyposażenia. 

Budżet 

W salonach samochodowych pracują sprzedawcy, których zadaniem jest sprzedanie jak najdroższych modeli oraz opcji wyposażenia. Wiele razy słyszy się o osobach którzy poszli do salonu po małego hatchbacka, a kuszeni zaletami droższych modeli, kupowali właśnie modele flagowe producentów. Takie samochody często nie pasują swoim nowym właścicielom. Należy sztywno trzymać się budżetu. Podczas konfiguracji wyposażenia często dodajemy dodatki, które wcale nie są nam potrzebne. W ten sposób rachunek za auto, które w telewizji było reklamowane w cenie 39.999 tys. zł rośnie do 60, a nawet 80 tys. zł. 

Co zrobić ze starym autem?

Zazwyczaj drugie auto nie jest potrzebne, a pieniądze z jego sprzedaży znacznie odciążyły, by domowy budżet przy zakupie nowego samochodu. Najlepszym wyborem byłaby samodzielna sprzedaż auta. Niestety nie każdy ma na to czas. Salony samochodowe oferują odkupienie od nas starego auta. Ceny oferowane przez salon nie są jednak zbyt konkurencyjne, gdyż sam salon musi zarobić na ponownej sprzedaży auta dalej. Czy warto oddawać stare auto w rozliczeniu? Na pewno jest to dobra opcja dla osób, które nie mają czasu na sprzedaż auta na własną rękę i pieniądze z jego sprzedaży nie są im szybko potrzebne.

Nowe, ciekawie skonfigurowane auta

Odwiedzając salony samochodowe często zauważamy nowe auta w zaskakująco atrakcyjnych cenach. Takie modele mogą okazać się prawdziwą okazją lub sposobem na "umoczenie" pieniędzy. Auta te posiadają zazwyczaj dziwne konfiguracje wyposażanie. Podgrzewane fotele, nawigacja, ekrany w zagłówkach, ale brak klimatyzacji? W skrajnych przypadkach takiego wyposażenia możemy się spodziewać. Jeżeli planujemy zakup auta dla nas i nie chcemy go szybko sprzedawać, a konfiguracja nam odpowiada, takie auto może być dla nas idealnym wyborem. W innych przypadkach należy się nad zakupem takiego pojazdu mocno zastanowić.

Dodatkowe pakiety

Przedłużona gwarancja, dodatkowe ubezpieczenie, szybsza wysyłka to tylko parę z szeregu dodatkowych pakietów. Niskie ceny w broszurach są często oznaczone gwiazdką, która przedstawia prawdziwą cenę pakietu w skali czasu. Diler aut często chcę sprzedać nam najbogatszy pakiet ubezpieczenia, który często jest droższy niż u zwykłego ubezpieczyciela.

Napisz komentarz